Login to your account

Login *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Stwórz swoje konto

Pola oznaczone * są obowiązkowe..
Imię i nazwisko *
Login *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Antyspam *

  Ambona młodych

  To miejsce czeka na Ciebie! Zarejestruj się i bądź prawdziwym redaktorem :-)
  Stwórz swój profil i umieszczaj na nim artykuły w czterech kategoriach: Oto Ja; Kościół; Świat; Rodzina.
  Podziel się swoim zdaniem z innymi!

  Apostołowie codzienności

  ikonadowzrastania

  Pewnie często w swoim życiu słyszałeś słowo „Apostoł". Być może czytałeś ich dzieje w Piśmie Świętym, może usłyszałeś o nich na lekcji religii, ale czy kiedykolwiek pomyślałeś, że mógłbyś być jednym z nich? Normalnie, jednym z tych dzielnych, energicznych, Bożych mężczyzn, czy czułych, oddanych, wiernych Bożych kobiet. Nie nie, nie musiałbyś cofać się w czasie, czy przyodziewać w szaty podobne do świeżo wypranego prześcieradła, które mama dopiero co zdjęła z suszarki. Czy kiedykolwiek pojawiła się w Twoim sercu myśl, że Ty, dokładnie taki jaki jesteś, nie ważne na jakim etapie życia, nie ważne którą drogą idący, Ty, dokładnie Ty, mógłbyś być jednym ze współczesnych Apostołów, służąc w ten sposób na maksa Jezusowi?

  Dzisiejszy świat poprzekręcał całkowicie istotę prawdziwego apostolstwa. Uważane jest ono za przeżytek, za fakty historyczne, a za uczniów Chrystusa uważa się co najwyżej księży, zakonników czy siostry zakonne. Ale zaraz, co z resztą? Czy my, młodzi katolicy nie mamy swojej misji od Boga w świecie? Czy Jemu na nas nie zależy…?

  Zależy i to bardziej niż myślimy! Właśnie teraz, w XXI wieku, nas, młodych Apostołów Jezusa Chrystusa potrzeba jak nigdy przedtem! To w nas, jak mówił papież Franciszek jest wielka Boża siła, nie bez przyczyny, podczas Światowych Dni Młodzieży Ojciec Święty tak bardzo motywował nas, do porzucenia bierności i włączenia się na maksa w życie Kościoła i w głoszenie Jezusa! Papież doskonale widzi ogromny potencjał ewangelizacyjny drzemiący w każdym z nas, doskonale dostrzega te niestygnące ambicje zostania prawdziwymi Bożymi bohaterami, które tlą się w sercu moim i Twoim. Czas odważnie pokazać światu, że żyć z Jezusem, naśladować Go, wypełniać polecenia Ewangelii, przyjmować sakramenty, modlić się, ewangelizować może i powinien każdy z nas. Czas pokazać rówieśnikom, że wiara i życie z Bogiem to żaden wstyd, ale wielki przywilej! Jezus powołuje nie tylko księży czy zakonnice, On dziś szczególnie powołuje właśnie nas! Powołuje nas na Swoich Apostołów, apostołów codzienności, którzy odważnie i dumnie zaniosą Go światu, w środowiskach w których żyją i spędzają czas wolny, w szkołach, na osiedlach.

  W ostatnim czasie mamy wiele przykładów świeckich apostołów, którzy z mocą świadczą o Jezusie, ukazując przy tym, że żywa wiara jest dostępna dla każdego, a miłość Boga poprzez stałą relację z Nim, zmienia całkowicie życie, pomaga, prowadzi, umacnia.

  Jednym z najlepszych tego typu przykładów jest dwójka zapalonych Bożych wariatów, których wyróżniają z tłumu łyse głowy i osiedlowy styl ubierania, a mowa o Wyrwanych z Niewoli! Heres i Piotrek jeżdżąc po szkołach w całej Polsce, po poprawczakach, domach dziecka, czy zakładach karnych, opowiadają zebranym co Jezus zdziałał w ich życiu, jak bardzo dotknął ich serc, uleczył i odnowił, wszystkiemu temu towarzyszy ewangelizacyjna muzyka rap, którą tworzy Heres. Obaj mają bardzo podobną historię, osiedlowe, szybkie życie, używki, narkotyki, złe towarzystwo i tą wielką jak odkrywka przy kopalni, pustkę w sercu, którą za nic nie potrafili zapełnić. Do czasu. Do momentu, kiedy każdy z nich uklęknął przy kratkach konfesjonału. Miłość Jezusa zabrała im stare życie, dając w zamian całkowicie nowe, życie wypełnione miłością, która zasypała te wielkie dziury serca. Od tamtych chwil rozpoczął się ich proces przemiany. Dziś to jedna z najbardziej popularnych grup ewangelizacyjnych w kraju, ich spotkania porywają młodzież, chłopaki wychodzą na luzie i opowiadają o tym co może w sercach zebranych zdziałać Jezus, jak może im pomóc, zabrać bóle, problemy, lęki... a dać w zamian akceptację i miłość tak wielką jak Wieża Eiffla, głęboką jak Rów Mariacki. Aż serce raduje się, kiedy zobaczymy filmiki z ich działań, widok tysięcy zmotywowanych młodych serc, które dzięki nim, mogą porzucić złudne przyjemności tego świata, a w zamian wybrać Tego, który daje prawdziwą siłę i radość. „Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia!" To nie tylko hasło, które chłopaki z WZN wykrzykują razem ze zgromadzoną młodzieżą, to całkowita prawda, bo z Nim, możemy wszystko! Jedynie życie wypełnione obecnością Jezusa da nam takiego życiowego „kopa", że już nie będziemy chcieli siedzieć z założonymi rękami na kanapie! Będziemy chcieli wstawać i co sił pędzić w świat, dokładnie tacy jacy jesteśmy, w dresach, bluzach z kapturem, czy z "łysymi głowami", nieważne, ważne, że będziemy chcieli opowiadać całemu światu czego Bóg dokonał w naszym życiu, jak świetne jest utrzymywanie z Nim żywej relacji i przyjmowanie Jego darów. Nasi rówieśnicy tak bardzo potrzebują naszego świadectwa, żywego, normalnego, bez nadętej powagi i sztuczności. Młodych nie przyciągnie do Kościoła tradycja. Oni chcą czegoś więcej. Chcą zrozumieć, że wiara w Boga rzeczywiście coś daje w życiu i właśnie my, młodzi Apostołowie Jezusa jesteśmy posłani, aby iść i siedząc z nimi na osiedlowej ławce, w luźnej gadce, po prostu im o tym wszystkim opowiedzieć.  Damian Krawczykowski

  Katolicki felietonista, pisarz młodego pokolenia. Prowadzi blog #jasnefelietony na portalu deon.pl. Pomysłodawca projektu ewangelizacyjnego Akademia Apostołów.

  Tekst ukazał się w majowym numerze miesięcznika "Wzrastanie".

  www.facebook.com/wzrastanie/

  Oceń ten wpis:
  ŚDM z perspektywy Liturgicznej Służby Ołtarza
  HYMN O MIŁOŚCI

  Related Posts

   

  Komentarze

  Brak komentarzy
  Already Registered? Login Here
  Gość
  piątek, 22, marzec 2019
  If you'd like to register, please fill in the username, password and name fields.