Login to your account

Login *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Stwórz swoje konto

Pola oznaczone * są obowiązkowe..
Imię i nazwisko *
Login *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Antyspam *

  Ambona młodych

  To miejsce czeka na Ciebie! Zarejestruj się i bądź prawdziwym redaktorem :-)
  Stwórz swój profil i umieszczaj na nim artykuły w czterech kategoriach: Oto Ja; Kościół; Świat; Rodzina.
  Podziel się swoim zdaniem z innymi!

  Matka chwil powszednich

  ikonadotrybw

  O, Panno galilejska,

  O, Panno godowa,

  Uczyń, aby nasze chrześcijaństwo

  Przemieniło się w chrześcijaństwo

  Chwil powszednich (...)

  Roman Brandstaetter, Hymn do Madonny Dobrej Przemiany


  Nasze plany mają przecież zawsze na celu zmianę ku lepszemu. Zacytowany na początku fragment wiersza-modlitwy Romana Brandstaettera może stać się ogromną inspiracją do dobrej przemiany. Poeta prosi bowiem Maryję, aby uczyniła nasze chrześcijaństwo chrześcijaństwem chwil powszednich. Jak echo powracają tutaj słowa wielu świętych, którzy często podkreślali wagę chwili obecnej. Dlaczego jest tak ważna? Dlaczego jest ona fundamentem prawdziwego życia duchowego? Spróbujmy szukać odpowiedzi w życiu Tej, która niewątpliwe jest Mistrzynią teraźniejszości!

  Scena zwiastowania ukazuje nam Dziewicę z Nazaretu pełną rozwagi, ale także skupienia i uwagi. Często żyjemy przyszłością albo przeszłością, Maryja natomiast potrafiła otworzyć się na działanie Boga tu i teraz, dzięki czemu mogła usłyszała głos Anioła. Była cała dla Boga tam, gdzie w danej chwili służyła. Pomyślmy, jak wiele łask tracimy, nie umiejąc żyć chwilą obecną. Święta Tereska napisała w jednej ze swych pieśni : By kochać Cię, Panie, tę chwilkę mam tylko, ten dzień dzisiejszy jedynie. Również siostra Faustyna w swoim Dzienniczku napisała : O życie szare i monotonne, ile w tobie skarbów. Żadna godzina nie jest podobna do siebie, a więc szarzyzna i monotonia znikają, kiedy patrzę na wszystko okiem wiary. Łaska, która jest dla mnie w tej godzinie, nie powtórzy się w godzinie drugiej. W każdej sekundzie naszego życia jest z nami Ten, który przychodzi. Chrystus uświęca swą łaską każdą chwilę, sprawia, iż możemy ją przyrównać do sakramentu - staje się ona znakiem Jego obecności. Żyć chwilą obecną to żyć w sąsiedztwie Boga, to także żyć tęsknotą za przyszłą Pełnią. Niesie ona świętość i zapowiedź przyszłego Królestwa jak napisał we wcześniej wspomnianym wierszu Roman Brandstaetter :


  Albowiem z chwil powszednich

  Zbudowana jest wieczność.

  Ten, kto nie myśli

  Wymiarami chwili,

  Nigdy nie zdoła

  Zrozumieć wieczności.


  W naszym otwarciu na chwilę obecną, chwilę powszednią w tajemniczy sposób otwiera się przed nami Niebo. Maryja uczy nas, iż TERAZ jest jak morze Miłości, w której jesteśmy zanurzeni. Obyśmy wpatrując się w Maryję, naśladowali Jej nieustanną dyspozycyjność i gotowość. Prośmy Ją jak najczęściej o święte skupienie i umiejętność życia daną nam przez Boga chwilą, gdyż jak napisała siostra Faustyna : Czas przechodzi, a nigdy nie wraca. Co w sobie zawiera, nie zmieni się nigdy; pieczętuje pieczęcią na wieki. Może takie postanowienie, otwarcia się na teraźniejszość, na życie TU I TERAZ, będzie ciekawą propozycją?
  Oceń ten wpis:
  Gruzja do tańca, ale czy różańca?
  Kościół, do którego należę jest wspólnotą, czyli o...
   

  Komentarze

  Brak komentarzy
  Already Registered? Login Here
  Gość
  niedziela, 19, maj 2019
  If you'd like to register, please fill in the username, password and name fields.