Login to your account

Login *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Stwórz swoje konto

Pola oznaczone * są obowiązkowe..
Imię i nazwisko *
Login *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Antyspam *

  Ambona młodych

  To miejsce czeka na Ciebie! Zarejestruj się i bądź prawdziwym redaktorem :-)
  Stwórz swój profil i umieszczaj na nim artykuły w czterech kategoriach: Oto Ja; Kościół; Świat; Rodzina.
  Podziel się swoim zdaniem z innymi!

  Oto ja, poślij mnie! Wolontariat.

  Wolontariat to wyraz, który zna każdy. Ale tu postawię pytanie czy każdy kiedyś chociaż raz w życiu był wolontariuszem? Myślę, że większość osób odpowie tak! I taka też jest moja odpowiedź, tak byłam - tfu, jestem wolontariuszem. Wolontariat daje radość, uśmiech, nowe znajomości, ale też potrafi otworzyć nam oczy na to, co posiadamy. Potrafi sprawić, że zaczynamy doceniać coś, co jest dla nas tak oczywiste, że nie zauważamy tego na co dzień.

  Wolontariuszem można być na różne sposoby, wyjeżdżając na misje, robiąc zakupy schorowanej sąsiadce, jeżdżąc na kolonie z dzieciakami. I tu właśnie, chciałabym się na chwilę zatrzymać. Oto ja – poślij mnie. Słowa, które usłyszał Izajasz od Boga, każdy z nas je zna, każdy z nas chciałby wiedzieć do czego jest posłany, ale przecież to nie jest takie proste… Od 7 lat wyjeżdżam z dziećmi niepełnosprawnymi na kolonie i to właśnie ten czas jest wypełniony obecnością Boga w drugim człowieku, czyli w samej istocie bycia wolontariuszem. Głównym zadaniem wolontariusza jest BYCIE z drugim człowiekiem, z człowiekiem, w którym obecny jest sam Bóg. To, że pojechałam na te kolonie po raz pierwszy, drugi i kolejny to nie była moja zasługa, ja tylko powiedziałam: tak chciałabym pojechać. To właśnie Pan Bóg mnie tam postawił, ale nie tylko mnie gdyż na te kolonie jeździ prawie czterdzieścioro wolontariuszy. Przez takie z jednej strony odważne słowa „tak pojadę", a z drugiej strony przecież te słowa są tak proste i oczywiste, odpowiadamy Panu Bogu „tak chce być posłany tam, gdzie Ty chcesz". Takie spotkania Pana Boga w drugim człowieku są właściwie najpiękniejszą możliwością jaką daje nam wolontariat.

  Wolontariat to nie tylko wakacyjne wyjazdy na kolonie ( powiem Wam, że jednego roku byłam na aż czterech turnusach z osobami niepełnosprawnymi), ale też o wiele piękniejsze akcje takie jak organizowanie np. spotkań wigilijnych dla osób samotnych czy bezdomnych, to zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, których my już nie używamy, a możemy je wysłać do osób potrzebujących na drugą półkule. Nawiązując do misji to można też polecieć do Afryki czy w jakiekolwiek inne miejsce na Ziemi, gdzie potrzebna jest pomocna dłoń. Tam też można być wolontariuszem, nie tylko jadąc na misje leczyć czy uczyć innych, można modlić się za jakiegoś mieszkańca tamtejszej ziemi, odmawiając w jego intencji dziesiątkę różańca, można pomagać finansowo. Pomagać można na tyle sposobów, na ile nam pozwoli kreatywność. ;) Jedną z piękniejszych akcji w której udało mi się uczestniczyć jest akcja „Serce na Gwiazdkę", którą organizuje Caritas. W nich jest siła, oni wiedzą co to znaczy wolontariat, ale wracając do tej akcji. Przed samymi świętami św. Mikołaj wraz ze swoim pomocnikiem aniołkiem jeżdżą do domów dzieci składając im krótką, choć bardzo intensywną wizytę w domu. Dzieciaki czekają na Mikołaja przygotowują mu mleko i ciasteczka, sprzątają swoje pokoje, piszą listy i laurki, a najpiękniejsze w tym wszystkim jest to konkretne dziecko, które w oczach ma wypisane wielkie „dziękuję" za to, że spełniłeś moje marzenie, że do mnie przyjechałeś, że przywiozłeś mi czekoladę, zabawkę, na którą nie stać moich rodziców, a marzę o niej cały rok albo i kilka lat… Takie zaangażowanie się w wolontariat jest strasznie egoistyczne! Tak, właśnie egoistyczne, bo tak naprawdę to wolontariusz czerpie najwięcej z tego co robi! Życzę Ci drogi czytelniku, abyś przeżył w swoim życiu taką przygodę!

  Oceń ten wpis:
  Cuda na co dzień
  „Złoty medal pod kierunkiem najlepszego Trenera – ...
   

  Komentarze

  Brak komentarzy
  Already Registered? Login Here
  Gość
  niedziela, 24, marzec 2019
  If you'd like to register, please fill in the username, password and name fields.