Login to your account

Login *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Stwórz swoje konto

Pola oznaczone * są obowiązkowe..
Imię i nazwisko *
Login *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Antyspam *

  Ambona młodych

  To miejsce czeka na Ciebie! Zarejestruj się i bądź prawdziwym redaktorem :-)
  Stwórz swój profil i umieszczaj na nim artykuły w czterech kategoriach: Oto Ja; Kościół; Świat; Rodzina.
  Podziel się swoim zdaniem z innymi!

  Św. Izydor – patron Internetu i internautów

  wzrastanie-3

  Dla wielu z nas może się to wydać paradoksalne, że patron programistów, internautów czy informatyków nigdy nie korzystał z komputera. Jednak życiorys św. Izydora z Sewilli, urodzonego prawie czternaście wieków przed odkryciem nowych technologii, okazuje się być dla współczesnego człowieka – prawie codziennie korzystającego z zasobów Internetu – źródłem wielu cennych inspiracji. Dowiedzmy się zatem: dlaczego!

  Już u początków życia św. Izydora miały miejsce znaki, które zwiastowały jego przyszłe dokonania, bowiem zgodnie z legendą, kiedy był jeszcze maleńkim niemowlęciem, rój pszczół zostawił na jego ustach słodki miód, co miało symbolizować zdolności oratorskie. Z tego powodu, często przedstawiany jest w ikonografii z ulem lub pszczołami. To właśnie jego służba Słowu może być dla nas ogromną inspiracją. Przykład św. Izydora uczy nas bowiem, iż nasze słowa mogą mieć ogromny wpływ na innych – mogą leczyć rany, podnosić złamanych na duchu, ale mogą też zadawać ból i pogrążać. Nie wszystko zatem jedno, co umieszczamy na różnych portalach czy w mediach społecznościowych. Potrzeba nam ogromnej troski wobec słów, treści, jakimi chętnie dzielimy się w sieci! Mogą one zbudować wiele dobra w sercach innych, podobnie jak te, które św. Izydor głosił do swych wiernych. Mogą być prawdziwymi źródłami życia dla wszystkich spragnionych!

  Warto również wspomnieć, iż nasz święty nie był wcale wyjątkiem w swojej rodzinie. Także jego rodzeństwo odznaczało się niezwykłą cnotliwością życia i dostąpiło chwały wyniesienia na ołtarze: siostra Florentyna oraz dwaj bracia: Fulgencjusz i Leonard, który po śmierci rodziców przejął pieczę nad całą rodziną. To właśnie on był dla Izydora wzorem radykalnego życia według Ewangelii. Swoją pracą i oddaniem ukazywał młodszemu bratu niezawodną drogę do świętości, zachęcając w ten sposób chłopca do pobożnych praktyk. Przy jego boku św. Izydor mógł zapoznać się z problemami ówczesnej Hiszpanii, jak i jej kontekstem polityczno-społecznym, co umożliwiło mu w przyszłości zastąpienie brata na sewilskiej stolicy biskupiej. Równocześnie nasz młody święty rozczytywał się zarówno w dziełach chrześcijańskich, jak i pogańskich autorów, co dało mu w konsekwencji ogromną wiedzę i rozeznanie. Owe rozległe zainteresowania będą odznaczać się w późniejszej twórczości Izydora, która obfituje w wiele cennych dzieł. Całe życie bowiem wyróżniał go szacunek wobec tego, co inne. Nigdy nie odrzucał spuścizny kultury antycznej, ale z właściwą sobie wnikliwością studiował jej dorobek po to, aby ze zdobytej wiedzy dokonać syntezy zgodnej z chrześcijańską nauką. Jako biskupa, charakteryzowała go niesamowita otwartość umysłu. Św. Izydor uczy nas wrażliwości na innych, również na tych, którzy nie podzielają naszego zdania, którzy w jakiś sposób różnią się od nas. Wiemy dobrze, że nie brak takich osób także w Internecie. Św. Izydor pokazuje nam, iż otwartość na innych, szacunek wobec ich odmienności nie musi iść w parze z porzuceniem własnych przekonań. Wręcz odwrotnie!

  Nasz święty wielką troską obejmował szczególnie edukację duchowieństwa. Zwołał także dwa synody – w Sewilli (619 r.) oraz w Toledo (633 r.). Reformy jego autorstwa zaskutkowały prawdziwą odnową Kościoła, zaś naszemu świętemu zapewniły szacunek i miłość wiernych. Choć wiele z jego pism nie zostało zachowanych, wiemy, iż był bardzo płodnym i utalentowanym pisarzem. Jednym z jego największych osiągnięć jest dwudziestotomowe dzieło Codex etimologiarum, które było pierwszą próbą uszeregowania wiedzy z różnych dziedzin w encyklopedycznej formie. To właśnie ono pozwoliło mu zyskać miano pierwszego autora bazy danych. Tym samym, został ogłoszony przez Jana Pawła II w 1999 roku patronem Internetu. Święty Izydor jest dla nas, ludzi XXI wieku, bez wątpienia przykładem niezwykłej odpowiedzialności za głoszone przez siebie słowo, który dzięki swej pracowitości i rzetelności zdobył i uporządkował ogromny zasób wiedzy. Całe swe życie podporządkował służbie innym. Nigdy nie oceniał, ale starał się zrozumieć. Prośmy naszego patrona o to, abyśmy dzięki korzystaniu z Internetu umieli służyć innym, otwierać się na ich odmienność z szacunkiem i miłością. Niech św. Izydor będzie dla nas zawsze wzorem umiłowania Słowa i gorliwości jego głoszenia. Także w sieci! 

  Święty Izydor mawiał:

  „Ucz się, jak gdybyś miał żyć wiecznie, żyj – jak gdybyś miał umrzeć jutro". 

  „Na początku słuchaj. Zabieraj głos jako ostatni. Ostatnie słowo jest więcej warte niż pierwsze". 

  „Prawda jest wyższa nad prawdziwym, bowiem prawdziwe wywodzi się z prawdy".

  „Nauczania powinny się odznaczać poprawnością, prostotą, otwartością, powagą i skromnością, dalej: taktem i wdziękiem. Do każdego trzeba przemawiać indywidualnie, w zależności od jego stanu i poziomu moralnego. A więc kaznodzieja powinien wprzód przemyśleć, co ma mówić, do kogo, kiedy i w jaki sposób". 

  „Niesprawiedliwy to ktoś, kto źle używa swoich dóbr, albo uzurpuje sobie cudze dobra, albo do tego, co posiada, doszedł w sposób niesprawiedliwy".  Karolina Ples

  Tekst pochodzi z numeru wrześniowego "Wzrastania".

  https://gotow.pl/glowna/99-wzrastanie-wrzesien-2018.html

  Oceń ten wpis:
  ŚDM love story
  Pani z przedszkola

  Related Posts

   

  Komentarze

  Brak komentarzy
  Already Registered? Login Here
  Gość
  piątek, 22, marzec 2019
  If you'd like to register, please fill in the username, password and name fields.