Login to your account

Login *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Stwórz swoje konto

Pola oznaczone * są obowiązkowe..
Imię i nazwisko *
Login *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Antyspam *

  Wiara w życiu codziennym

  To miejsce czeka na Ciebie! Zarejestruj się i bądź prawdziwym redaktorem :-)
  Stwórz swój profil i umieszczaj na nim artykuły w czterech kategoriach: Oto Ja; Kościół; Świat; Rodzina.
  Podziel się swoim zdaniem z innymi!

  Trąd

  Rozważanie Słowa Bożego z VI Niedzieli Zwykłej. 

  Jezus w dzisiejszej niedzielnej Ewangelii uzdrawia trędowatego.

  W I czytaniu z Księgi Kapłańskiej słyszymy o odosobnieniu trędowatego. O tym, że jest nieczysty i że będzie mieszkał z dala od miejscowości. Trędowaci byli wyrzutkami zepchniętymi na margines wspólnoty. Zdrowi mieli obowiązek ich unikać. W tradycji Izraela trąd traktowany był nie tylko jako dolegliwość fizyczna, ale również jako widzialne następstwo grzeszności człowieka i grzesznej jego natury. Reasumując trędowaty = gorszy, grzeszny, chory, wzbudzający lęk i zgorszenie.

  Taki człowiek przychodzi do Jezusa upada i prosi: "Jeżeli chcesz, możesz mnie oczyścić". Jezus lituje się i uzdrawia. Trędowaty stał się oczyszczony z dolegliwości fizycznej, duchowej i odrzucenia ludzkiego. Jezus uzdrowił życie chorego. Jego ciało i ducha. Przywrócił Go do wspólnoty ludzkiej – już nie jest potępiony.

  Jezus nie chce żeby człowiek cierpiał na duchu i ciele. Nie chce potępienia człowieka. Tylko  chory musi upaść i prosić Jezusa o uzdrowienie.

  Czy proszę Jezusa o uzdrowienie? Czy nie zamykam się na Boga? Może czuje się potępiony albo potępiam innych? Dziele innych, odsuwam? Dlaczego? Czy to dobre?

  Jezus zakazał mówić o uzdrowieniu i kazał wypełnić prawo Mojżesza oczyszczonemu. Ale czy człowiek jest w stanie, kiedy otrzyma łaskę od Boga, milczeć? Nie! On idzie i cieszy się, że jego życie zmieniło się o 100 procent, że jego ciało i duch zostały uzdrowione, że na nowo będzie częścią wspólnoty. Wreszcie cieszy się, że Jezus Go uzdrowił i oczyścił. Trędowaty dzieli się swoją wiarą i radością z innymi. Po tym wydarzeniu tłumy ściągają do Jezusa, aby Go zobaczyć, posłuchać, wierzyć, że Zbawienie przyszło na świat. Często także po to, aby Jezus i ich uzdrowił.

  Może są w naszej społeczności osoby traktowane jak trędowate. Odrzucone przez ludzi, szykanowane, zepchnięte na margines z różnych przyczyn. Nie można ich odrzucić i potępiać. Kim jest człowiek żeby potępiać drugiego?

  W drugim czytaniu, z I Listu św. Pawła do Koryntian czytamy że mamy być naśladowcami Chrystusa! Nie zgorszeniem dla innych!

  Jezus nie potępia, ale słucha i uzdrawia. To my mamy być drogą do Jezusa, który może uzdrowić i na nowo wprowadzić do wspólnoty. Nie atakujmy, ale pomagajmy w powrocie do zdrowia duszy i do Boga - osobom słabym. Bądźmy znakiem na ich drodze do Boga i Kościoła. A z Bogiem i w Kościele znajdą moc w słabości, znajdą życie i wiarę, którą będą się cieszyć i nieść innym.

  Może kiedyś byłeś trędowaty? Jezus Cię uzdrowił i dał nowe życie. Co z tym zrobiłeś? Czy dbałeś o to? Czy dzieliłeś się wiarą i nowym życiem? A może jesteś zgorszeniem i sam potrzebujesz oczyszczenia? Idź do Jezusa z wiarą, On Cię oczyści i da moc. Tylko musisz chcieć. Bądź autentycznym katolikiem.

  11 lutego to Światowy Dzień Chorego. Jak wielu chorych znamy z naszych rodzin i społeczności. Widzimy ich zmagania z cierpieniem i codziennym krzyżem. Czy chorzy mogą być dla nas wzorem? Tak. Ich walka i wiara mogą być dla nas świadectwem. Wielu swoją chorobę znosi z modlitwą na ustach. Przyjmuje Jezusa w posłudze kapłana – spowiedź, namaszczenie i komunia. Jezus przychodzi aby ich umocnić i uzdrowić. Współczesny świat odrzuca cierpienie, ale i cierpienie zadaje. Nie odrzucaj chorych. Pomagaj im w ich zmaganiach, odwiedzaj, nieś radość albo po prostu bądź. Co robisz dla chorych? Może znasz kogoś, kto potrzebuje pomocy. Pomagaj! Rozmawiaj o Bogu. Wnieś radość w życie. Czasami mały gest może mieć duże znaczenie.

  Pamiętaj - choroba może być piękną drogą do świętości. Nasz krzyż złączony z krzyżem Jezusa może dać nam nadzieje na zbawienie.

  Jezus chce być w naszym życiu. Bądź znakiem na drodze innych do zbawienia. Daj zmienić się Jezusowi.


  Zadania na tydzień:

  W środę 14.02. Popielec. Obowiązuje post. Weź udział w Mszy Św. Z posypaniem głów popiołem. Zaczynamy okres Wielkiego Postu.

  Zachęcam do udziału w drodze krzyżowej i Gorzkich Żalach, Skorzystajmy z rekolekcji i spowiedzi. Warto złożyć postanowienie wielkopostne.

  14 lutego zakochani niech pomodlą się do św. Walentego. Tego dnia warto również pomodlić się za Europę do patronów Cyryla i Metodego. W tym roku dominuje charakter posty tego dnia.


  Oceń ten wpis:
  Cierpienie, darem na drodze do żywej wiary.
  Wielkopostne pielgrzymowanie - ciekawa inicjatywa ...
   

  Komentarze

  Brak komentarzy
  Already Registered? Login Here
  Gość
  środa, 22, maj 2019
  If you'd like to register, please fill in the username, password and name fields.