Login to your account

Login *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Stwórz swoje konto

Pola oznaczone * są obowiązkowe..
Imię i nazwisko *
Login *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Antyspam *

  Ambona młodych

  To miejsce czeka na Ciebie! Zarejestruj się i bądź prawdziwym redaktorem :-)
  Stwórz swój profil i umieszczaj na nim artykuły w czterech kategoriach: Oto Ja; Kościół; Świat; Rodzina.
  Podziel się swoim zdaniem z innymi!

  Wielkopostne pielgrzymowanie - ciekawa inicjatywa duszpasterska.

  ikona-do-wpisw-wzrastania

  ​Parę lat temu w Środę Popielcową trafiłam w Warszawie na Mszę do parafii, która jak się później okazało była jednym z kościołów stacyjnych -  pierwszą stacją rozpoczynającą czas Wielkiego Postu jak i wędrówki do kolejnych kościołów w następnych dniach (do Niedzieli Palmowej). Zastanawiałam się, o co w tym wszystkim chodzi. Mnóstwo wiernych na Mszy w Środę Popielcową - normalna sprawa, ale Mszy przewodniczył Metropolita Warszawski i inni ważni księża diecezjalni. Dlatego dość mocno zaciekawiłam się tematyką liturgii stacyjnej. Zastanawiałam się nad jej historią oraz jaki związek może mieć z czasem Wielkiego Postu. 

  Zwyczaj pielgrzymowania po kościołach stacyjnych narodził się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa w Rzymie. W czasie Wielkiego Postu wierni pod przewodnictwem papieża gromadzili się każdego dnia w innym kościele, który był związany z kultem męczenników. Po długiej przerwie tradycję tę odnowili po Soborze Watykańskim II seminarzyści oraz księża z Papieskiego Północnoamerykańskiego Kolegium w Rzymie. Natomiast była Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej - Pani prof. Hanna Suchocka w książce ,, Rzymskie pasje" opisuje swoje doświadczenie wielkopostnej wędrówki po kościołach stacyjnych.

  W Polsce możliwość stacyjnego pielgrzymowania jest w takich miejscowościach jak: Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź, czy Lublin. Z perspektywy osoby młodej myślę, że jest to ciekawa inicjatywa duszpasterska oraz forma spędzenia czasu Wielkiego Postu, w której warto wziąć udział, a przede wszystkim którą warto uświadamiać rówieśnikom (ale nie tylko). Szczególnie, że jest ona dostępna w miastach o największej liczbie środowisk i duszpasterstw akademickich. W kościele stacyjnym mamy możliwość m.in. skorzystania z Sakramentu Pokuty, ale i udziału w drodze krzyżowej (niekoniecznie w piątek :)), jak i przede wszystkim zjednoczenia się przy ołtarzu chleba ze wspólnotą diecezjalną (w mojej miejscowości dzięki temu jednoczą się dwie diecezje!). Jest to czas wyciszenia, zatrzymania się przed Nim i zawierzania Mu wszystkich swoich spraw. Pielgrzymowanie to jest zarówno pewnego rodzaju wyrzeczeniem, kiedy w poszczególny dzień przed, czy po uczelni wyruszasz do wyznaczonego kościoła, ale także poznajesz nowe i nieznane kościoły - ich historię oraz bogactwo. Mieszkam w Warszawie od urodzenia i  powiem Wam, że dzięki tej inicjatywie odkryłam kościoły w których jeszcze nigdy nie byłam! Każdy z tych kościołów jest prawdziwą perełką. Zarówno te starsze jak np. Kościół św. Augustyna, który przetrwał II wojnę światową, jak i młodsze.

  W tym roku również planuje w ten sposób spędzić czas Wielkiego Postu. Do którego również zachęcam Was młodych!

  A jeśli nie macie takiej możliwości, to zachęcam przeczytać książkę "Rzymskie pasje" p. prof. Hanny Suchockiej.  Oceń ten wpis:
  Trąd
  Uzdrowienie
   

  Komentarze

  Brak komentarzy
  Already Registered? Login Here
  Gość
  niedziela, 19, maj 2019
  If you'd like to register, please fill in the username, password and name fields.