[RELACJA]

Źródło: https://misericors.org

Dins46tWkAETRlK

fot. https://twitter.com/ArchKrakowska

W niedzielę 22 lipca 2018 r. rozpoczęło się w Kalwarii Pacławskiej po raz 31. najstarsze ogólnopolskie spotkanie dla młodzieży o charakterze religijnym: Franciszkańskie Spotkanie Młodych, organizowane przez ojców franciszkanów konwentualnych z Krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię oraz Biuro Franciszkańskich Spotkań Młodych. Tegoroczne wydarzenie odbywa się w dniach 22-28 lipca pod hasłem “Tchnienie”.

– To, co jest zapisane w Słowie, nieustannie wydarza się w naszym życiu – także tych wszystkich, którzy znaleźli się tutaj, na Kalwarii. Jezus zaprasza nas na to miejsce pustynne, gdzie znajduje się około tysiąca osób. To miejsce pustynne, w którym możesz odpocząć, w którym może odpocząć w tobie to wszystko, co cię przerasta – mówił w homilii o. Marcin Drąg OFMConv podczas Mszy świętej w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, która rozpoczęła w niedzielę 31. Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych po raz kolejny gromadzi młodych ludzi z całego kraju na Kalwarii Pacławskiej. To czas spotkań z Bogiem i drugim człowiekiem oraz doświadczania wspólnoty – nie tylko podczas nabożeństw i spotkań o charakterze modlitewnym, ale także wydarzeń integracyjnych, koncertów, seansów filmowych czy zajęć sportowych. Uczestnicy spotykają się w grupach, biorą udział w konferencjach z zaproszonymi gośćmi, którzy dzielą się z z nimi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Wideorelacja – Dzień 1. Franciszkańskiego Spotkania Młodych 2018

Wideorelacja – Dzień 2. Franciszkańskiego Spotkania Młodych 2018

Wideorelacja – Dzień 4. Franciszkańskiego Spotkania Młodych 2018

WIĘCEJ: https://misericors.org/31-franciszkanskie-spotkanie-mlodych-tchnienie-kalwaria-paclawska-22-28-lipca-2018/

 

divider 2461548

 

[ZAPOWIEDŹ]

Źródło: www.fsm.franciszkanie.pl

Poster 2n

 

Franciszkańskie Spotkanie Młodych to najstarsze ogólnopolskie spotkanie dla młodzieży o charakterze religijnym. Pierwsza edycja odbyła się w 1988 roku w Kalwarii Pacławskiej. Znajduje się tam Sanktuarium pasyjno-maryjne Matki Bożej Słuchającej, które pozostaje pod opieką braci mniejszych konwentualnych franciszkanów. Przyciąga ono każdego roku wielu pielgrzymów. Sama Kalwaria Pacławska mieści się koło Przemyśla, przy granicy polsko-ukraińskiej. Ta mała wioska leży na wzgórzu u podnóża Bieszczad.

Pomysłodawcą oraz dyrektorem FSM-u był o. Ryszard Wróbel. Pierwsze 23 Spotkania były realizowane pod hasłem „Z Franciszkiem i Klarą”. Od 24. FSM-u przez 5 lat młodzież przyjeżdżała na Kalwarię w myśl „Projektu Mesjasz”. Na czele Spotkań od 18. do 28. stał. o. Piotr Reizner. Od 29. FSM-u, szefem jest o. Marcin Drąg, znany z wielu inicjatyw m.in.: Franciszkańskiej Szkoły Muzyki i Liturgii, czy Franciszkańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej.

Podczas tygodniowego Spotkania młodzież uczestniczy w codziennych mszach, które zazwyczaj prowadzą zaproszeni księża oraz zakonnicy. Mają także okazję do brania udziału w spotkaniach w grupach, polegających na dyskusjach w kilkuosobowym gronie. Spotkania z animatorami mają otworzyć uczestników na rozmowę o tym, co usłyszeli danego dnia, by mogli sami zabrać głos. Jednocześnie forma mniejszych spotkań pozwala na szybszą integrację.

Ponadto każdego dnia odbywają się konferencje z zaproszonymi gośćmi. Są to często osoby znane. W ubiegłych latach odwiedzili nas: Krzysztof Ziemiec, Adam Woronowicz, Radosław Pazura, Bogdan Zalewski, Przemysław Babiarz, Marek Nowicki, Tomasz Zubilewicz i wielu innych. Na FSM zapraszani są także muzycy, którzy każdego wieczoru Spotkania bawią młodzież. Gościliśmy już m.in.: Full Power Spirit, Tau, Maleo Reggae Rockers, Siewców Lednicy. Wszyscy przybyli mają okazję do podzielenia się swoim świadectwem.

Prócz spotkań z gośćmi na FSM-ie organizowane są kina pod chmurką, tańce oraz zawody sportowe. Franciszkańskie Spotkanie Młodych ma charakter biwakowy, co sprzyja niepowtarzalnej atmosferze. Składają się na nią: franciszkański charyzmat wiary, zaproszeni goście oraz około tysięczna liczba uczestników.

Organizatorem Spotkania są: krakowska Prowincja franciszkańska św. Antoniego i błogosławionego Jakuba Strzemię oraz biuro Franciszkańskich Spotkań Młodych. FSM jest najważniejszym punktem Lata Franciszkańskiego, organizowanego przez Prowincję.

WYDARZENIE NA FACEBOOKU